27 листопада 2012 року в приміщенні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбулася робоча нарада з представниками Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Антимонопольного комітету, Держпідприємництва, Дніпропетровської, Миколаївської та Одеської облдержадміністрацій, Київської міськдержадміністрації, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи з обговорення проблем, пов'язаних із діяльністю суб'єктів господарювання, що надають ритуальні послуги, а також виробленню дієвих шляхів їх розв'язання.

Головував на нараді заступник міністра Мінрегіону України Олександр Аліпов

Першим питанням стало обговорення проекту Змін до «Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 року №193», основною метою якого є врегулювати низку важливих та невирішених на сьогодні питань щодо порядку організації поховання померлих.

Другим питанням були розглянуті проблеми регіонів через необхідність втручання влади у невідкладний порятунок підприємств ритуальної галузі регіонів від свавілля місцевих чиновників і ділків, їхньої безкарності, повної бездіяльності правоохоронних органів і прокуратури, захисту  від злочинних корупційних схем і методів роботи служб «102» і «103» у найтяжчі скорботні хвилини життя громадян нашої держави.

Дискусія була плідною, хоча й відбувалася в атмосфері гострих дискусій. Розпочалася вона з інформування учасників наради про круглі столи, що їй передували у Громадській Раді Держкомпідприємництва, Мінрегіоні та на Раді підприємців при Кабінеті Міністрів України (детальний виклад змісту нарад читайте на сайті у розділі «Співпраця з МАППС») з приводу  стану справ у державній політиці організації похоронної справи. Мова знову пішла про екстрені служби швидкого реагування «102» та «103», які сьогодні через своїх посадовців постійно і безкарно поширюють інформацію про померлих осіб, абсолютно не зважаючи на її конфіденційність, гарантовану державою і Законом України «Про поховання та  похоронну справу». Крім того, президент Асоціації звернулася до всіх учасників обговорення з приводу того, що нарешті потрібно визначитися, хто ж має перевозити тіла померлих. Поки що ж зрозуміло лише, хто цим опікується у разі ознак насильницької смерті.

Президент Асоціації та представники ритуальної галузі висловили щирий жаль і занепокоєння з того, що на підсумковій нараді не присутні представники МОЗу. Щоправда, до обговорення таки долучилася Алла Аришкович, заступник начальника Головного Управління охорони здоров’я КМДА.

Головуючий на нараді заступник міністра Мінрегіону Олександр Аліпов розпочав із того, що тристоронній Наказ про організацію похоронної справи МВС та МОЗ не підписали.

Заступник начальника Департаменту громадської безпеки МВС Аркадій Запорожцев у відповідь на критику поінформував, що у Міністерстві внутрішніх справ зараз триває робота над новою тристоронньою угодою – між МВС, МОЗ та Прокуратурою, де будуть чітко окреслені функції кожного. Доповів він і про категоричну незгоду МВСу зі згаданим вище проектом Змін. Передусім Пунктом 20. МВС категорично проти перевезення тіл померлих, залишаючи за собою тільки кримінальні випадки насильницької смерті.

У відповідь на заперечення МВСу до дискусії долучився заступник голови Ради підприємців при Кабміні Віктор Жмінько. За його словами, стара система не працює. Раніше цим опікувалася міліцейська спецрота. Сьогодні простіше всього відмовитися від перевезення тіл померлих, а де пропозиції міністерства з приводу того, хто має це робити, і кому врешті віддати цю функцію?

Стурбований цією правовою прогалиною і Олександр Аліпов. Громадянин весь вік працював, сплачував податки. А після смерті держава не може вирішити, хто його перевезе до моргу. Якщо не вирішити це питання терміново, ситуація буде тільки погіршуватися. Смерть насильницька – везе міліція, ненасильницька – мали би везти медики. Проте в МОЗі вважають, що їхня функція охороняти здоров’я громадян. А тут уже охороняти нічого.

До дискусії долучився експерт Ради підприємців КМУ Тарас Клименко з посиланням на Росію та Білорусь. У цих державах все вирішено: є відділ статистики померлих при комунальних службах, що фіксує факт смерті, видає документ і перевозить померлого до моргу.

Заступник міністра Олександр Аліпов, подякувавши за інформацію, погодився, що і в Україні потрібна така структура, і закликав разом вибудувати систему. Звернувшись до всіх учасників наради, він поставив питання руба: протягом місяця доопрацювати проект Змін, особливо в частині Пунктів 19 і 20. Чітко домовитися, хто і за яких обставин перевозить небіжчика, ліквідувати цю прогалину, а в разі необхідності переглянути ще раз усі Зміни.

Учасники наради перейшли до обговорення проблем ритуальної галузі в регіонах нашої держави, розпочавши з Миколаєва. З інформацією, наданням документів і свідчень виступив підприємець Дмитро Смирнов. Представник влади, зокрема заступник мера Миколаєва запевнив, що всі матеріали будуть вивчені, опрацьовані, пообіцяв залучити мера.

Олександр Аліпов був дуже стурбований тим, що у Миколаєві нічого не робиться задля наведення порядку. Тому в разі невиправлення ситуації на краще в цьому регіоні найближчим часом, буде змушений звертатися до Голови КМУ і Президента.

Представник влади Миколаєва пообіцяв невідкладні заходи, запевнивши усіх присутніх, що відкрите обговорення у мерії відбудеться вже наступного тижня. Представники Асоціації і, зокрема, віце-президент виголосилися бути присутніми на цьому засіданні. Представник облкомунгоспу Іллєнко пообіцяв, що взяти участь у роботі зможуть усі зацікавлені сторони. А Олександр Аліпов пообіцяв, що приїдуть і представники міністерств.

Другим було розглянуто стан справ у Кривому Розі. Заступник мера взявся вивчити всі надані матеріали і організувати публічні слухання у мерії спільно з держадміністрацією. Директор Департаменту Мінрегіону Олександр Ігнатенко наголосив, що всі ухвалені рішення мають розпочинатися з літери закону, щоб не довелося їх потім відміняти, а заступник міністра Олександр Аліпов виступив з вимогою повідомити усіх про точну дату цього засідання.

В обговоренні проблем регіону взяла участь підприємець Галина Терентьєва, представивши документи про розкрадання державних коштів у сумі понад 2 мільйони гривень. А підприємець Вікторія Панцевич надала інформацію про беззаконня у Дніпродзержинську. Усім цим зацікавився представник МВСу Аркадій Запорожцев, попросивши надати йому всі наявні документи і свідчення.

Не обійшла увагою присутніх і ситуація з «трактовкою» нового Карного кодексу України, особливо Статті 238 щодо судмедекспертизи. Морги буквально завалені тілами померлих, експертиза не в змозі всіх «опрацювати», а це й не дивно, бо потік збільшився у двадцятеро. І це ще не все. Експертиза коштує від 500 грн., і відбувається у першу чергу для тих родичів померлих, хто вчасно заплатив і звернувся до «своїх» ритуальних фірм.

Голова обласного відділу охорони здоров’я пані Лугова запевнила, що це неправильно, що ніхто не відміняв колишніх норм про обов’язковість розтину лише для кримінальних трупів. На це заступник міністра Олександр Аліпов відповів, що саме тому всі сьогодні й зібралися, щоб навести у цьому лад, звернувшись до п. Лугової з вимогою негайно в усьому детально розібратися і доповісти. Він чекає на термінове знищення корупційних схем довкола судмедекспертизи у регіоні. З усього кола питань потрібно негайно ухвалити рішення на місцях, зробити все вже наступного тижня на рівні мера і доповісти про дату відкритого розгляду цих питань всім зацікавленим сторонам.

Всі означені вище проблеми не обійшли й наступне місто – Дніпропетровськ. Хоча заступник мера пан Медведчук і намагався запевнити, що таких проблем в його регіоні немає, заступник міністра Олександр Аліпов все ж закликав його вислухати підприємців, взяти на розгляд усі свідчення і матеріали. А повернувшись до Дніпропетровська, поінформувати мера і всіх відповідальних осіб. Про відкрите слухання і розгляд цих невідкладних питань потрібно повідомити, назвавши точну дату. Все має відбутися негайно, – вже наступного тижня.   

Дійшла черга Павлограда. Ті ж проблеми зі службами «102» і «103». Заступник голови О. Вершин запевнив, що з окреслених проблем особисто до нього ніхто не звертався. На закид про рішення міськради з приводу ритуальних послуг, що йдуть у розріз із чинним законодавством, відповіла, що все перебільшено. У відповідь заступник міністра Олекандр Аліпов закликав не робити кроків під негатив, а також вивчити як слід проблему, а повернувшись до регіону, провести низку негайних заходів, аби зняти напругу. Умови для всіх учасників ринку мають бути рівними для всіх!

Від Одеси виступив заступник міського голови, котрий розповів, що там уже почали наводити лад, з ТМ «Анубіс» розбираються, на сьогодні вже підписані угоди з 26-ма підприємствами. Всі кладовища відкриті. Автомобілі колишнього ритуального комунгоспу передані в оренду. Хто бажає – може взяти й собі. Таких автомобілів є ще близько двадцяти. Крім того, вжито низку заходів щодо декриміналізації галузі. Щоправда довелося вислухати інформацію про стан справ від місцевого підприємця Геннадія Частковського про реальний стан справ, про бронювання місць, нечесну конкуренцію тощо.  Проте заступник міністра Олександр Аліпов переконаний, що в цьому регіоні влада зможе впоратися з усім самотужки.

Насамкінець побіжно про стан ритуальної галузі у столиці доповів начальник Управління ритуальних послуг Микола Бабій. Від запевнив, що скарг стало менше, але лишаються питання щодо заборгованості підприємств, чесної конкуренції. На служби «102» і «103» він впливати не може через відсутність таких повноважень.

У відповідь заступник міністра Олександр Аліпов все ж звернувся з вимогою навести лад. Адже у бік Києва звертають погляд усі регіони. Від того, як ці проблеми вирішуватимуться тут, залежить картина в усіх куточках нашої держави. І передусім проблемних регіонів. Нагадав він і про фірму «Лілея» та СПД Малиновський, підкресливши, що владі столиці ще є над чим працювати. Крім того, тіньова схема про злив інформації потрібним фірмам за 2500 гривень уперто працює.

З цього приводу представник МВСу Аркадій Запорожцев попросив надати йому свідчення, що й було зроблено Асоціацією. А Олександр Аліпов закликав київських чиновників негайно вжити заходів, загасити корупційне полум’я і терміново провести нараду за участю голови КМДА.

Контроль за проблемними регіонами Олександр Аліпов доручив начальнику Департаменту Мінрегіону Олександру Ігнатенко. А на кінець року від чекає напрацювання і пропозиції до тристороннього Наказу (Мінрегіону – МВС – МОЗ) щодо врегулювання усіх прогалин у чинному законодавстві з приводу надання ритуальних послуг населенню. А на особливий контроль він бере пропозиції  із законодавчого врегулювання проблеми відповідальних за перевезення тіл померлих громадян нашої держави.