Ці особи, використовуючи адміністративний ресурс, вступають у злочинну змову з працівниками медичних закладів, швидкої допомоги і правоохоронних органів, котрі за певну винагороду передають конфіденційну інформацію про адреси проживання померлих осіб. Прибуваючи за переданими адресами, працівники даних приватних підприємств, залякуючи рідних і близьких померлих неможливістю поховання покійного, не залишаючи можливості вибору, примушують користуватися виключно їхніми послугами.

На підтвердження всього викладеного нами раніше про КП «Ритуал» сьогодні у нас з’явилася можливість оперувати мовою цифр держфінінспекції.

Пройдемося сторінками матеріалів ревізії. Ось перше, що не може не здивувати. Ревізією встановлено, що відповідно до п. 1.6 Положення про порядок надання ритуальних послуг на території м. Кривого Рогу, затвердженого рішенням міської ради від 28.042010 за № 3816, ритуальна служба повинна укладати договори  на організацію та проведення поховання, організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями тощо.

Було проведено вибіркове порівняння між даними договорів-замовлень, укладених КП «Ритуал» з громадянами (замовниками), та даними книг реєстрації проведених поховань за період з 01.10.2011 по 31.03.2012.

Ось що з того вийшло. Відповідно до даних книг реєстрації поховань зареєстровано похованих осіб: у 4 кварталі 2011 р. у кількості 1789 осіб; у 1 кварталі 2012 р. – 1704. За вказаний період на підприємстві укладено договорів-замовлень на проведення поховань: 4 квартал 2011 р. – 1011 осіб, а за 1 квартал 2012 року – 366.

Навіть неозброєним оком видно разючу невідповідність. У 4 кварталі зникли 778 померлі особи, а вже у першому року наступного – 1338!

З цим запитанням ревізори звернулися до директора підприємства пана Є. Дивенка. Той не знайшов нічого кращого придумати, як те, що споживачі власноруч риють могили. Відтак і невідповідність.

Нагадаємо, що викопати могилу на сьогодні у Кривому Розі обійдеться замовникові у 1400 гривень, тобто більш ніж удвічі дорожче, аніж у столиці. Враховуюче все написане нами на нашому сайті про злочини у цьому регіоні регіон, особливо в частині недопущення похоронних процесій на кладовища, або перекладення померлих з одних трун до інших (купили не в тих!), видається малоймовірним, що хтось допустив родичів самостійно викопати могилу.

То куди ж поділися трупи? Допоможуть нам в усьому розібратися все ті ж матеріали ревізії. Ось про що свідчать на її сторінках родичі померлих, а саме В. Кульшенко та Т. Шулькевич. Вони пояснюють, що напередодні похоронів на кладовищі Північного ГЗК здійснити копання могил власними силами їм не дозволили, а натомість стягли 1400 гривень. Чому стягли, а тому, що жодних документів про сплату вказаної суми не видано.

Для дачі пояснень був викликаний завідувач кладовища «Північне ГЗК» пан О. Паливода, котрий пояснив, що коштів не брав і лише розвів руками. Причину пояснень родичів померлих про проплату пояснити він так і не зміг, запевнивши, що лише проводив реєстрацію померлих осіб у Книзі реєстрації поховань.

У ході ревізії під час опрацювання даних реєстрації поховань встановлено  наявність відміток про поховання рідних вказаних вище осіб. Разом з тим, договори-замовлення із цими особами (і не лише з цими) на підприємстві відсутні. Відтак кошти не надходили. Що ж слідчим є над чим замислитися…

Про результати ревізії та встановлені факти порушень проінформовано прокуратуру м. Кривий Ріг та відділ Управління СБУ у Дніпропетровській області.

А ми поки дійдемо деяких висновків щодо озвучених цифр. Нагадаємо: у 4 кварталі 2011-го «не вистачає» 1011 померлих осіб, у 1-му 2012-го – 366. Давайте помножимо разом з вами ці числа на 1400 (вартість викопування могили). Ось що вийшло: 4 квартал 2011 – 1 415 400.0 грн., 1-квартал 2012 – 512400.0 грн. Сума разом сягає 1 927 800.0 гривен. І це лише по факту викопаних могил впродовж 2- кварталів! Тепер зрозуміло, чому дехто «не пам’ятає» про сплату родичами за копання могили та куди «поділися» трупи…

Ревізія держфінінспекції виявили ще багато цікавого. Не будемо заплутувати наших читачів усіма фактами виключно юридичного спрямування. Розповімо лише, як у регіоні проводяться тендери. Розглянемо закупівлю послуг з благоустрою кладовищ і перевезення тіл померлих до обласного бюро санітарно-медичної експертизи.

Перевірено питання законності проведення закупівель на надання послуг з перевезення тіл померлих за період листопад-грудень 2011 року. Встановлено, що найнижчу ціну запропонував ФОП Калиниченко Денис Вікторович – 1 190 000.0 гривень. І програв. А перемогло товариство «Ісход» з сумою 1 882 444.0 гривень. Різниця вражаюча: 691 444.0 гривень. Була знайдена й причина для  відмови. Як завжди вчасно не вистачило якихось папірців.. Цікаво читачам буде дізнатися й про те, що ТОВ «Ісход» за вказаною адресою ревізорам знайти не вдалося…

МАППС уважно стежить за всім, що відбувається на ринку надання ритуальних послуг у місті Кривий Ріг. Про всі новини, перебіг подій та реакцію правоохоронних органів регіону одразу повідомлятимемо.