Коли в Фінляндії людина помирає не в лікарні, її близькі повідомляють поліцію або лікаря чи інші інстанції. Після встановлення причини смерті лікар виписує свідоцтво про смерть, яке необхідне задля організації похорону. Служба обліку населення або церковний прихід дають дозвіл на поховання лише за наявності свідоцтва про смерть. Громадянин повинен належати до Євангелічно-лютеранського приходу, на території якого й розташоване кладовище.

2011-го, за даними Фінського національного інституту охорони здоров'я і соціального забезпечення, в Суомі померло 50 590 людей, причому, приблизно рівне число як чоловіків, так і жінок. Впродовж останніх 18-ти років уже вдруге спостерігаються такі високі показники смертності. При цьому рівень смертності серед жінок був вищий тільки в 2002-му і 2010-му роках, серед чоловіків (відкидаючи військові роки) - у 1936 році. Однак в Інституті відзначають і позитивні моменти - у 2011 році різко скоротилася дитяча смертність (малюкова смертність на 1000 народжених склала 2,4 випадки).

У середньому в Фінляндії чоловіки живуть 77,2 роки, а жінки - 83,5. У липні 2012-го року кількість літніх людей у віці від 65-ти років перевищила 1 мільйон. Ще в 1944-му році в країні проживало вікових чверть мільйона людей, у 1975 році їх було вже півмільйона. За даними на липень 2012-го, у цій країні проживає вже 5 мільйонів 414 тисяч осіб.

Якщо людина була прихильником фінської церкви, сплачувала церковний податок, то на похорони виділяється частина коштів, а місце на кладовищі - безкоштовно. Земля на цвинтарі освячена для поховання і лютеран, і православних. Але на багатьох кладовищах дозволено також ховати людей, які сповідували й інші релігії або не належали до будь-яких конфесій. Однак якщо померлий не належав до церкви, у парафії можна дізнатися про платні варіанти поховання, в Суомі також є платні кладовища. Кремація дуже поширена у Фінляндії - більше половини померлих ховають в урнах, на півдні країни ця цифра доходить уже до 70 відсотків.

Найчастіше похорон оплачуються з коштів покійного, тобто з майна, що залишилося після нього. Якщо ж такого не залишилося, оплатити витрати можуть і родичі. Крім того, можна подати запит на матеріальну допомогу задля проведення похорону. «У такому разі будуть оплачені тільки необхідні витрати: труна, підготовка та перевезення покійного, місце на кладовищі», - розповідає Кілліккі Форсіус, голова Асоціації похоронних послуг Фінляндії.

Середньостатистична сума, виплачувана похоронному бюро, - 1,5-3 тисячі євро, а понад цього можливі витрати на надгробний пам'ятник, церковний прихід, поминки і послуги зі складання опису майна. Опис спадщини покійного - один із важливих документів. Він повинен бути складений протягом трьох місяців після смерті і зданий до Податкової служби не пізніше, аніж через місяць, так як спадок покійного оподатковується.

На форумі емігранти називали приблизні ціни 2010 року: «Відспівування, оренда приміщення в каплиці, робота пастора, місце на кладовищі і робота екскаватора обходилася приблизно в 600 євро (якщо не сплачувалися податки). Рахунок прийде після виконаної роботи», - пише один з форумчан. «Кремація набагато дешевша. Місце на кладовищі і підготовка ями обійдуться близько 500 євро, а кремація і урна 190 євро», - додає другий.

Бувають випадки, коли, наприклад, до дітей приїхали батьки з країн СНД і померли. За таких обставин дітям простіше поховати рідних у Фінляндії: легше доглядати за могилою. Для цього потрібно лишень отримати дозвіл від церковного приходу для поховання на кладовищі. Подібні похорони регулярно відбуваються у Східній Фінляндії.

Якщо такий громадянин помирає у фінській лікарні, продовжує пані Форсіус, - його рідним видається свідоцтво про смерть і дозвіл на поховання. Громадянам інших країн, як і фінам, ці документи видаються безкоштовно, додає Суві Кейтурі, менеджер з комунікацій компанії FinnMedi Oy. Для країн СНД цілком достатньо їхнього свідоцтва про смерть. Дозвіл на поховання буде діяти в будь-якій країні, звідки приїхала людина.

Якщо потрібно поховати в Україні, РФ чи, наприклад, то для транспортування необхідні такі документи: дозвіл на поховання, дозвіл на транспортування покійного, посвідчення особи небіжчика або його паспорт. Зазвичай відповідальний співробітник дипломатичного представництва присутній на процедурі закритті труни. Відбувається процедура накладення митних пломб і печаток, видаються відповідні документи. Також близькі можуть перевезти додому урну з прахом. У такому разі потрібен дозвіл на поховання і свідоцтво крематорію. Детальний перелік документів в усіх країнах схожий.

На відміну від країн колишнього Союзу, в Фінляндії не відразу ховають покійного. Щоб дотримати всіх процедур, іноді потрібно декілька тижнів. Незважаючи на те, що в Фінляндії також існують правила похоронів, вивчивши сайти парафій, стає зрозуміло, що фінські священнослужителі йдуть назустріч родичам. Наприклад, на відспівування, як правило, запрошують священика, який може читати псалми в церкві, каплиці або прямо на могилі чи домі. Більшість фінів вибирають традиційне прощання в церкві, де пастор читає псалми зі сцени, а ті, хто прийшли попрощатися, сидять на лавках. Труна закрита, горять свічки, грає орган, багато білих квітів. Як відзначають на форумах емігранти, на відміну від країн СНД, у Фінляндії «похорони... зазвичай спокійні й урочисті».

У Суомі не прийнято йти траурною процесією за труною, покійного під бій церковного дзвону відвозить катафалк. Всі, хто прийшли попрощатися, зустрічаються на цвинтарі, опускають труну й розходяться. Могилу закривають працівники кладовища, на наступний день родичі залишають квіти і вінки. Коли земля осяде, встановлюють гранітний надгробок.

Поминки проходять в кафе, часто на похорон збирається дуже багато людей - по 100-150 чоловік. В деяких випадках подають гарячі страви, але найчастіше на всіх чекає кавовий стіл з різними закусками. На поминках люди згадують покійного, співають псалми і просто спілкуються. Поминальний день у Фінляндії – Пасха. День пам'яті покійних в листопаді, на Різдво - 25 грудня. На могилі родичі запалюють свічки, покладають квіти і вінки.

Декілька порад на крайній випадок, якщо комусь доведеться відвідати траурний захід:

Чорний і в Фінляндії траурний колір. Одяг вибираємо чорних або темних відтінків. Якщо немає темного верхнього одягу, поверх можна накинути темну накидку або шарф.

Якщо немає нічого темного, доречно буде надіти будь-якого кольору одяг (уникаючи кричущих кольорів), але голову таки бажано покрити чорним капером.

Під час жалоби можна носити чорну або темну хустку на зап'ясті.

Покладання квітів на спеціальну підставку відбувається після відспівування пастором. Процесія йде в порядку близькості родинних зв'язків - від найрідніших до далеких знайомих. Проходячи повз родичів, які зазвичай сидять на 1-й лавці від вівтаря, доречно кивнути їм головою. Квіти необхідно придбати заздалегідь. До речі, вартість букета від 50 євро.

Не дивуйтеся, якщо на похоронах будуть маленькі діти. У Фінляндії похорони проходять не дуже емоційно, тому дітей батьки можуть взяти з собою.