Смертність, пов'язана з аномально високими температурами, впродовж останніх 30 років зросла майже вдвічі, і будь-які нові відхилення від норми в погоді можуть забрати ще більше життів, пишуть шведські учені у статті, опублікованій у журналі Nature Climate Change.

«Зв'язок між температурою і смертністю відома, і, враховуючи, що вона не змінюється з плином часу, кількість смертей від дуже спекотною або холодної погоди може бути підрахованою», - пишуть Деніель Оудін Естром (Daniel Oudin Astrom) та його колеги з Університету Умео.

Вони визначили, наскільки за три минулі десятиліття смертність від аномальних температурних умов стала вище порівняно з початком XX століття.

Для цього вчені використовували дані про денну температуру в Стокгольмі з 1900 по 2009 роки, вибравши 1900-1929 роки як «контрольний» період. Вони порівнювали відсоток смертності в цей проміжок часу з аналогічним показником з 1980 по 2009 роки. Дослідники визначили випадки, коли температура була надзвичайно високою або низькою, а потім підрахували, скільки людей загинуло від аномальних температур за ці роки.

Виявилося, що всього з 1900 по 1929 роки було 220 таких смертей, коли температура була вкрай низькою, і 220 - вкрай високою, але вже в 1980-2009 роках ці показники збільшилися до 251 та 381 випадків відповідно. Результатом стало те, що смертність сильно зростала влітку, а взимку - трохи менше: на початку XXI століття в екстремально холодні дні вмирали на 5,6 відсотка більше людей, а в екстремально спекотних - на 4,6 відсотка, аніж такі ж аномальні дні до початку ХХ століття. «Смертність від спеки 1980-2009 роки подвоївся порівняно з тим, якою б вона була без кліматичних змін», - вважають Естрем і його колеги.

Подібні явища, кажуть вчені, відбуваються не тільки у Швеції, але й по всій Європі, при цьому люди так і не змогли адаптуватися до таких умов, а це означає, що будь-який новий температурний рекорд може збільшити відсоток смертності.