Смерть, похорон, поминальний обід, яким завершується земний шлях людини, - дуже делікатні теми. Але дуже важливі і з суто практичної точки зору. Як ховають в Німеччині? Де? Скільки це коштує? Що найчастіше вибирають німці?

Похорон - справа у всіх сенсах дуже серйозна. І дорога. Є навіть спеціальний страховий поліс: німці збирають на власні похорони, аби їхні діти не влізли в борги. Зрозуміло, чому в останні роки померлих в Німеччині все частіше піддають кремації - перш за все, звичайно, за їхнім бажанням. Цю тенденцію підтверджує і Крістоф Кукелькорн, котрий є власником найбільшого похоронного агентства в Кельні з шістьма філіями в різних районах міста.

"Ті, хто наважуються на кремацію, можуть вибрати різні форми похоронних послуг, наприклад, розвіяти прах по вітру або опустити його в морську безодню, захоронити в спеціально відведеному для цього лісовому масиві та навіть зробити з праху штучний діамант", - розповідає Крістоф Кукелькорн.

Законодавство, що стосується похорону, в Німеччині більш суворе, аніж у інших європейських країнах. "Однак те, що в Німеччині заборонено, дозволено в сусідніх країнах, і наше похоронне агентство йде назустріч клієнтам, вирішуючи їхні проблеми, залучаючи й зарубіжних посередників", - уточнює Кукелькорн.

Скажімо, розвіювати прах померлих у Німеччині заборонено. Відповідно до закону, кожний померлий повинен бути похований у землі, на одному з 36-ти тисяч кладовищ, або спалений на восьмий день після смерті. Виняток становлять лише ті випадки, коли мова йде про злочин або підозру, що скоєно злочин, і з тілом доводиться працювати криміналістам. Терміни поховання урн з прахом обмежені трьома місяцями від дня кремації.

До речі, зберігати вдома урни з прахом у Німеччині заборонено, вони обов'язково повинні бути поховані або на міських кладовищах з надгробною плитою або пам'ятником, або анонімно на спеціальних галявинах чи у відведених для цього лісових масивах - так званих "лісах спокою". Розвіяти прах над морем можна тільки в Швейцарії, Австрії та Франції. У Німеччині урна з прахом, виготовлена зі спеціального матеріалу, швидко розчиняється в солоній воді, а тому просто опускається на морське дно.

Найбільш незвичайний вид похорону - перетворення праху за допомогою нових технологій на штучний діамант. Але й найдорожчий! Наприклад, швейцарська фірма "Algordanza", яка пропонує такі послуги і з якою співпрацюють у тому числі й німецькі похоронні агентств, бере за них не менше 20-ти тисяч швейцарських франків.

Але повернемося до звичайних похоронних послуг. Вартість місць на німецьких цвинтарях, як і ціни на похоронні послуги, встановлює для себе кожна федеральна земля окремо. Однак у великих німецьких містах вартість цих послуг приблизно однакова.

Оренда місця для поховання урни на кладовищах у Кельні коштує приблизно півтори тисячі євро, могила з невеликою надгробної плитою - 1765 євро. Оренда ділянки землі для поховання сімейної пари на 25 років обійдеться майже в дві тисячі євро за кожну труну або урну окремо.

Вартість похоронних послуг на самому кладовищі коливається від 400 євро за анонімне поховання до 2 тисяч євро - за могилу з доглядом. Послуги похоронних агентств - окрема стаття витрат. Сюди входить вартість труни, бальзамування тіла, його зберігання та перевезення, - в цілому, від двох до п'яти тисяч євро. Поминки - в залежності від кількості людей і розмаху - можуть обійтися в кілька сотень євро і навіть більше. Якщо до всього цього додати також вартість надгробних плит або пам'ятників, то зрозуміло, що поховати близьку людину - задоволення в Німеччині досить дороге: від п'яти до десяти тисяч євро.

В останні десятиліття до смерті і похорону люди почали ставитися простіше, без колишнього пієтету, що можна, зрозуміло, оцінювати по-різному. В моду ввійшли, наприклад, труни з символікою улюбленого футбольного клубу. У місті Гельзенкірхені, наприклад, неподалік від футбольного стадіону "Шальке", є кладовище, на якому поховані вже близько двох тисяч уболівальників цього традиційного клубу. У Кельні є поховання фанатів команди "Кельн". Любителі футболу можуть вибирати для себе урну в вигляді футбольного м'яча.

Раніше вважалося, чим багатша людина, тим пишнішим має бути його похорон. Сьогодні і це змінилося. "Багато заможних людей відмовляються від пишних похоронів і дорогих пам'ятників на могилах, охочіше заповідаючи зекономлені "таким чином гроші своїм близьким або благодійним фондам", - говорить Кукелькорн. Колишньому музикантові важливіше, щоб на його похороні грав оркестр, ніж якби його могилу прикрашала дорога надгробна плита.

Цікаво, що, як стверджує Кукелькорн, в Німеччині і в цій сфері існують значні регіональні відмінності. Так, в Кельні, 60 відсотків померлих піддають кремації, а сорок відсотків - ховають в землю. А ось в північній частині Німеччини кремації піддають 90 відсотків померлих, в Баварії ж, і особливо в сільській місцевості, - прямо протилежна тенденція: спалюютьть усього 10 відсотків померлих. Виняток – Північний Рейн Вестфалія. Там переважно і традиційно ховають у землю.