Один із найбільших в Європі і унікальніших некрополів - Монументальне кладовище ді Стальєно в італійському місті Генуя. Некрополь розташований на величезній території (понад квадратного кілометра) на одному зі схилів високої гори, що підноситься над містом. Безумовно, це кладовище можна назвати музеєм, адже статуї й надгробки з каррарського мармуру вражають відвідувачів своєю незвичайною красою і сумом, змушують будь-кого подумати про тлінність нашого світу та вічності.

Некрополь був відкритий в 1851-му році і став відомим у всій Європі. Найбільшого «розвитку» кладовище отримало в роки Першої світової війни.

Знаменитим генуезький некрополь став завдяки скульптурам із мармуру, привезеного з Керрари. Надгробок знаменитого борця за свободу Італії Мадзіні виділяється з безлічі поховань Стальєно.

Треба сказати, що унікальний некрополь ще й тим, що об'єднав у собі традиційну для Середземноморського басейну архітектуру неокласицизму з природною простотою кладовищ Північної Європи.

Відоме в Італії Стальєно ще й невеликим амфітеатром, який розташований на схилі гори, що буквально потопає в зелені. Тут можна зустріти надгробки більшості знаменитих родин Генуї. Є на цвинтарі й могили емігрантів з Царської Росії. Серед статуй і барельєфів загубилася могила Федора Полєтаєва, котрий за подвиг, здійснений у бою з фашистами в містечку Канталупо Лігуре, був посмертно нагороджений Золотою медаллю Італії "За військову доблесть". Відвідати цей старовинний італійський некрополь прагнуть практично всі туристи, які приїжджають до італійської Генуї, тому що Стальєно в чомусь навіть перевершує такі відомі своєю красою кладовища, як Пер-Лашез у Парижі і Реколетта в Буенос-Айресі. Генуезьке кладовище Стальєно - це мальовничий куточок Італії, своєрідний світ монументів, барельєфів, пам'ятників, каплиць, огорож та ґрат - куточок спокою і печалі, над яким пропагують крила ангели з керрарського мармуру...

Нагадаємо, що влітку 2010-го року кількох працівників кладовища карабінери заарештували за паплюження і розграбування поховань. На лаву підсудних потрапило семеро осіб. Серед них три комунальних інспектори. Під час слідства встановили, що співробітники некрополя руйнували могили і склепи протягом багатьох років. Вони вилучали зубні протези, коронки, дорогоцінні прикраси, залишені на покійниках рідними.

Вандали вивертали труни з алюмінію, пресували їх прямо на кладовищі, і потім здавали на вторкольормет.

Пограбування поховань були поставлені на широку ногу настільки, що цінності, викрадені з могил, продавалися великими партіями за оптовою ціною. Злочинці абсолютно відкрито викрадали старовинні мармурові скульптури та інші вироби, виготовлені з дорогих матеріалів.

Проведене слідство встановило, що крім цього на генуезькому кладовищі Стальєно незаконно торгували місцями під нові могили, при цьому просто знищуючи стародавні поховання. Адміністрація кладовища очевидно навмисно не наймала професійну охорону, посилаючись на дорожнечу послуги.

Усі сім обвинувачених були засуджені за крадіжку, розкрадання цінностей, осквернення могил і знищення історичних пам'яток.